تابگیری میلگرد

تابگیری میلگرد (Round Bar Blasting ) مقدمه : پس از آنکه میلگرد های خام توسط خط نورد گرم تولید شدند، وارد پروسه تابگیری می شوند تا اعوجاج و هرگونه کجی حاصل از نورد در میلگرد ها از بین بروند و آماده پیلینگ و پولیش یا استفاده مستقیم قرار گیرند. در این پروسه با استفاده از دو یا سه غلتک میلگرد ها تحت تنش قارا گرفته و در بین نیروی وارده بین دو غلتک با توجه به نداشتن درجه آزادی، صاف می شوند. با فولاد شمس همراه باشید

انجام کلیه امور تابگیری میلگرد اصولی

فرآیند تابگیری در میلگرد ترانس یکی از مسیرهای مهم در خط تولید می‌باشد و حتما باید انجام بگیرد. چرا که همانطور که می‌دانیم، میلگرد ترانس بسیار صاف و صیقلی است و سطح برا آن فاقد هرگونه برجستگی و فرورفتگی می‌باشد و این سطح صاف به وجود نمی‌آید مگر و تنها مگر تحت فرآیند تابگیری درست و استاندارد که در طول تولید صورت گرفته است. مطمئنا اگر در زمینه کار با میلگرد ترانس فعالیت داشته باشید می‌دانید که به خاطر سطح مقطع دایره‌ای شکل بسیار دقیق این ملیگرد‌ها به آنها در اصطلاح ساعت می‌گویند. در ادامه به فرآیند تابگیری در میلگردهای ترانس و همچنین فرآیندهای کشش سرد به عنوان روشی برای تولید میلگرد، اشاره خواهیم کرد.

تابگیری میلگرد ترانس

برای تولید میلگرد ترانس از میلگردهای خامی استفاده می‌شود که در خط تولید ممکن است روی سطح آنها ناهمواری‌ها و فرورفتگی‌هایی از جمله ضایعات، شیار و .. به وجود آمده باشند. برای همین موضوع و تبدیل آنها به میلگردهای ترانس باید چند فرآیند مختلف روی آنها انجام شود که به صورت مرحله‌ای به آنها می‌پردازیم.

  • اسید شویی : فرآیند اسید شویی کمک زیادی برای از بین بردن ضایعات اضافی، پلیسه، چربی و آلودگی، می‌کند. این خود باعث می‌شود سطح برای ابزار کاری و کشش آماده شود.
  • سر تراشی : در این مرحله حدود 15 سانتی متر از ابتدای هر میلگرد را تا اندازه‌ای که قرار است قطر نهایی به آن برسد، برش می‌دهند. مثلا اگر قرار باشد میلگرد 12 به 8 برسد، در 15 سانتی متر اول، 4 سانتی متر از قطر را برش می زنند. این کار باعث می‌شود که میلگرد برای ورود به مرحله کشش آماده شود.
  • کشش میلگرد به روش سرد : بعد از اسید شویی و آماده سازی به روش سر تراشی، میلگردها وارد مرحله کشش سرد می‌شوند. به این صورت که به وسیله تو گیره یا جک هیدرولیکی، سرهای تراشیده شده میلگرد‌ها مهار می‌شوند و در جهت مخالف یکدیگر کشیده می‌شوند. این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که میلگرد به قطر مورد نظر برسد. دقت کاهش قطر بسیار بالا می‌باشد و به صورت یک میلیمتر یک میلیمتر پیش می‌رود.
  • تابگیری میلگرد ترانس : بعد از اینکه میلگرد به ضخامت مورد نظر رسید، باید روی آن فرآیند تابگیری صورت بگیرد، چرا که باید پیچ و تاب‌هایی که در مرحله ساخت میلگرد و یا در مرحله کشش، در طول میلگرد به وجود آمده‌اند، حذف شوند. برای همین منظور میلگردها را از درون دستگاه تابگیری عبور می‌دهند و همزمان دو مرحله پولیش در سطح میلگرد صورت می‌گیرد. این پولیش کاری باعث می‌شود که سطح نهایی میلگرد ترانس کاملا براق و صاف باشد.

میلگردهای آماده شده در این روش، در اندازه‌های مورد نظر که معمولا شاخه‌های 6 متری می‌باشد برش می‌خورند و برای ارسال آماده می‌گردند.

تابگیری میلگرد

فرآیند کشش میلگرد به روش سرد پیش از تابگیری

همانطور که گفتیم فرآیند کشیده شدن میلگرد توسط جک‌های هیدرولیکی و عبور آن از قالب مورد نظر که به اسم دوزه شناخته می‌شود و از تنگستن ساخته شده، را کشش سرد می‌گویند. برای انجام این فرآیند عوامل زیادی تاثیر گذارند که  نوع و جنس میلگرد اولیه، سایز و ابعاد دوزه و طراحی فرآیند، از جمله این موارد می‌باشند.

فرآیند کشش یک فرآیند جهانی است اما محدودیت‌هایی نیز دارد، از جمله اینکه باید دقت شود که هر میلگردی را نمی‌توان با یک بار کشیدن به قطر نهایی مورد نظر رساند. برای همین  در مواردی که نیاز به کاهش قطر به مقدار زیادی وجود دارد، با چند مرحله یا به اصطلاح چند پاس، فرآیند کاهش قطر صورت می‌گیرد. مثلا همان میلگرد 12 را که مثال زدیم، در مرحله اول به میلگرد 10 تبدیل می‌کنند و در مرحله دوم آن را از میلگرد 10 به میلگرد 8 ترانس تبدیل می‌کنند.

از مهمترین مزایا و ویژگی‌های فرآیند کشش سرد می‌توان به مواردی چون : کیفیت سطح عالی، دقت بالا در ضخامت میلگرد، کم هزینه بودن فرآیند، پرتی یا دور ریز کمتر، کاهش مصرف انرژی، بازدهی بالا و افزایش راندمان خط تولید، اشاره کرد. به همین دلیل کشش سرد در میلگرد، طرفداران زیادی دارد.

کاربردهای میلگرد تولید شده به روش کشش سرد

این نوع میلگرد‌ها بخاطر کیفیت بالای ساخت و سطح بسیار صیقلی شده، در صنایع مختلف کاربرد دارند. از جمله مهمترین آنها می‌توان به مواردی چون صنعت خودرو سازی، ساختمان، ابزار آلات کارگاهی، ماشین آلات جاده سازی و پروژه‌های ساختمانی، تولید انواع پیچ و مهره و … اشاره کرد.

البته هر کدام از شاخه‌هایی که معرفی کردیم، خود زیر شاخه‌ها و دسته‌های مصرفی بسیار زیادی دارد.

کیفیت میلگردهای ساخته شده به روش کششی بسیار بالاست و در صنعت چیزی که اهمیت دارد همین کیفیت ساخت و کارایی می‌باشد. کیفیتی که در هیچ یک از روش‌های تولید دیگر به این ارزش نخواهد بود.

تابگیری میلگرد ترانس

تولید میلگرد کششی

در شرایط کنونی فرآیند اعمال کشش روی میلگردها و کاهش ضخامت‌  آنها به اندازه مورد نظر، یک روش تولیدی به حساب می‌آید. در واقع کارگاه‌ها و شرکت‌های زیادی در زمینه تولید میلگرد به روش کشش فعالیت می‌کنند که محصولات ناشی از انجام فرآیند کشش بر روی میلگرد خام دریافتی از شرکت‌های فولادی است. در مجموعه ما نیز با انجام فرآیند کشش به صورت کاملا دقیق و حرفه‌ای، بهترین میلگردهای ترانس در سایزهای مختلف تولید می‌شود که می‌تواند پاسخگوی انواع نیاز صنعت گران، تراشکاران و طراحان باشد. همچنین ما با توجه به نوع نیاز مشتری می‌توانیم سفارش‌های متفاوت و خاص را نیز پذیرا باشیم و در خط تولید میلگرد، برای شما ارائه دهیم.

علت استقبال صنعت گران از میلگرد ترانس

این میلگردها هم بخاطر روش تولید و هم بخاطر فرآیندهایی که روی میلگرد چه قبل و چه بعد از تولید انجام می‌شود، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. این ویژگی‌ها شامل کیفیت و استحکام میلگرد، ظاهر تمیز و براق و مواردی  از این دست می‌باشد. در مواردی که میلگرد به صورت روکار استفاده می‌شود، بهترین انتخاب میلگرد ترانس خواهد بود. همچنین شما در میلگردهای دیگر سایزهای مشخص و استاندارد را تحویل می‌گیرد، اما در مورد میلگرد ترانس، شما سایز دلخواه خود را می‌توانید سفارش دهید، با دقت بالا انجام می‌گیرد و ارائه می‌شود. در نهایت اینکه کار کردن با میلگرد ترانس راحت‌تر از کار با میلگرد‌های معمولی‌ است و نتیجه بهتری را ارائه می‌دهد.:

https://www.shotblastpro.com/shot-blasting-machine-wiki

امتیاز دهید