میلگرد st52

میلگرد st52 از جمله پر کاربرد ترین میلگرد آلیاژی است. فولاد st52 به خاطر دارا بودن ترکیبات شیمیایی منحصر به فرد ، قدرت و استحکام بالایی را دارد و در صنایع مختلف دارای اهمیت زیادی می باشد و ارزش آن برای ساختمان سازی و… بسیار است  ، میلگرد St52 در مواردی مثل ساختمان سازی ، پل سازی و… به کار گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم تا میلگرد st52  را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

خرید میلگرد st52

در هنگام خرید میلگرد st52  می بایست یکسری نکات را مد نظر داشته باشید. برای خرید هر محصول فولادی می بایست تمام مشخصات فنی آن را مورد بررسی قرار دهید. سایز و اندازه قطر فولاد، استانداردها و قیمت به روز محصول را درنظر بگیرید. قیمت میلگرد st52 با توجه به نوسانات بازار همواره درحال تغییر است شما می توانید برای اطمینان از قیمت روز میلگردهای آلیاژی به لیست قیمت روز میلگرد آلیاژی مراجعه کنید یا با شماره کارشناس فروش فولاد شمس تماس بگیرید 09128351821

نام فولادموجودیقیمت (تومان)تامین کننده
میلگرد st52قطر 20 تا 30 میلی مترتماس بگیردفولاد شمس تهران
میلگرد st52قطر 30 تا 40 میلی مترتماس بگیردفولاد شمس تهران
میلگرد st25قطر 50 تا 90 میلی مترتماس بگیردفولاد شمس تهران
میلگرد st25قطر 90 تا 120 میلی مترتماس بگیردفولاد شمس تهران
میلگرد st52

تولید میلگرد st52

 تولید میلگرد های آلیاژی مراحل و پروسه خاص خود را دارد. میلگرد st52 از جمله میلگرد هایی است که از کوره ذوب شده و به صورت خام یا آج دار به بازار روانه می شود. از لحاظ ظاهری این میلگرد ها به صورت شاخه های 6 تا 12 متری تولید می شوند. هم چنین وزن میل گرد های تولید شده متفاوت است که هر کدام برای کاربردی منحصر به فرد و خاص توسعه یافته اند. قطر استاندارد برای این نوع میلگرد ها از 20 تا 800 میلی متر متغیر است.

میلگرد صنعتی st52

این میلگرد به خاطر داشتن کربن، سختی و مقاومت بالایی دارد. به میلگرد st52 به خاطر قابلیت های بالایی که دارد میلگرد صنعتی نیز می گویند. میلگردی که قدرت مقاومت و استقامت بالایی دارد و نقش بسیار پر رنگی در صنایع ساختمان سازی ایفا می کند.

 کاربرد های میلگرد st52

همانطور که در بالا هم اشاره شد هر میلگردی مثل st52  که از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است در بخش های مختلفی از صنایع به کار می رود. اگر بخواهیم در مورد کاربرد ها و استفاده هایی که از میلگرد st52 در صنایع می شود بگوییم می توان به این موارد اشاره کرد .

شفت st52

این میلگرد در ساخت شفت در صنایع خودرو سازی

ساخت انواع شاسی ها و قطعات

 ساختمان سازی

ریل سازی و سایر سازه های عمرانی مثل پل ها و …

امروزه با افزایش نیاز کشورها به سازه های فولاد اهمیت میلگردهایی مثل st52  چندین برابر گشته است.

ترکیبات شیمیایی میلگرد st52

%S%P%Mn%Si%C
0.0350.0351.60.550.2

ترکیبات شیمیایی عناصر مختلف در تمامی میلگرد های آلیاژی  سبب افزایش قدرت و استحکام آنها می شود ، حدودا از نظر ترکیبات شیمیایی st52 و میلگرد st37 به مانند یکدیگرند.

همانطور که مشخص است در میلگرد st52  عناصری از جمله کربن منیزیم سیلیسیم و… وجود دارند. تمام این عناصر  خاصیت به خصوصی را به آن میدهند. یک عنصر قدرت و استحکام بالا،عنصر دیگری قدرت کشش و…. کربن یکی از مهم ترین عناصر به کار رفته در  st52 است . کربن سبب افزایش مقاومت و استحکام میلگرد می شود.

کربن :با اضافه کردن کربن به میلگرد ، مقاومت میلگرد تا به مقدار مشخص زیاد می گردد ، اما فولاد شکننده و ترد و استحکام و مقاومتش در برابر بارهای دینامیکی کم میگردد.

منگنز : اضافه کردن منگنز استحکام میلگرد در برابر ضربه و سایش را افزایش میدهد و شکل پذیری فولاد را هم افزایش می دهد.

سیلیسیوم : اضافه کردن این عنصر ، استحکام میلگرد را در برابر زنگ زدگی و خوردگی  افزایش می دهد.نیکل و مس : اضافه کردن نیکل و مس باعث افزایش میزان شکل پذیری میلگردها می شود

خواص مکانیکی فولاد st52

ضخامت (mm)استحکام تسلیم (N/mm2)استحکام کششی (N/mm2)کشیدگی در دقیقه (%)
100-3355-315630-490<22

فولاد st52

در دسته  فولادهای آلیاژی کم کربن (کمتر از ۰٫۲۵ %) قرار داده می شود. در کشور ایران بازار فولاد یکی از اقتصادی ترین و سودآورترین بازارهاست،  فولاد st52 به ورق سیاه یا فولاد منگنز کم کربن نیز مشهور است. یکی از سوالات رایج درباره این فولاد است که عدد ۵۲ در کنار st  دقیقا به چه منظور است و نشانه چیست .

عدد 52 کنار میلگرد st52 به چه معناست ؟

 این عدد یکی از مهم ترین خواص مکانیکی فولاد st52 یعنی استحکام کششی آن را بر حسب واحد kg/mm۲ نمایش می دهد. همین موضوع در میلگرد st37 هم وجود دارد و عدد ۳۷ نشان از استحکام کششی آن است. اگر چه  باید این نکته را به خاطر داشته باشید که با تغییر ضخامت میله، این عدد هم تغییر خواهد کرد.میلگرد st52 یک میلگرد پر مقاومت یا فولاد کم آلیاژ ۱٫۰۵۷۰ نیز معروف است  و معمولا برای صنایعی که قدرت و دوام بالا نیاز باشد به کار گرفته می شود. میزان بالای عنصر منگنز در st52 باعث افزایش مقاومت به ضربه ، مقاومت به سایش و شکل پذیری فولاد می شود. از دیگر مشخصات و خواص مکانیکی فولاد st52 می توان به مقاومت بالا در مقابل خوردگی و خزش، خاصیت شکل پذیری سرد، قابلیت عالیه برشکاری، ماشینکاری و جوشکاری و استحکام خمشی و پیچشی بالا اشاره کرد.

تولید کننده میلگرد st52 در تهران

در این مقاله سعی شده تا تمامی مطالب مهم و کلیدی درباره میلگردهای st52  بیان شود. میلگردهای آلیاژی روز به روز  ارزش و اهمیت بیش تری برای صنایع پیدا می کنند. قدرت دوام استحکام و مقاومتی که میلگرد های مثل st52  و st37 دارند سبب شده تا به استفاده از آن ها روی بیاورد.

فولاد شمس گل آذین با سابقه چندین ساله در تولید و ارائه انواع میلگردهای آلیاژی فعالیت دارد. این شرکت با به کارگیری کارشناسان و کارکنان مجرب و با سابقه و به روز ترین تکنولوژی های ساخت توانسته به یکی از برترین تولید کنندگان فولادی کشور تبدیل شود.

5/5 - (2 امتیاز)