نورد میلگرد چیست و چگونه انجام می شود؟

نورد میلگرد

کلیه مراحل نورد میلگرد از ابتدا


نورد میلگرد از جمله فرآیند هایی است که به منظور شکل دهی به فلزات و کاهش ضخامت آن ها انجام می شود. دستگاه های مورد استفاده در نورد چند غلطک دارند که شمش های فولادی از میان آن ها عبور می کنند. با عبور شمش ها از بین غلطک ها، ابعاد آن ها تغییر کرده و فرم می گیرند. غلطک های دستگاه های نورد با سرعتی یکنواخت در جهت خلاف یکدیگر می چرخند. فشار ناشی از چرخش این غلطک ها فرم و ضخامت شمش های فلزی را تغییر می دهد. فرآیند نورد را می توان به صورت سرد یا گرم اجرا کرد.

نورد انواع میلگرد ساده و آجدار

انواع میلگرد ساده و آجدار از جمله محصولاتی هستند که با نورد سرد و گرم تولید می شوند. روش به کار رفته در تولید این محصولات تاثیر زیادی بر خواص و مشخصات آن ها دارد.

نورد میلگرد st37

می توان گفت روش تولید میلگردها با توجه به نوع کاربرد میلگرد انتخاب می شود خرید میلگرد ساده با بهترین کیفیت از کارخانه فولاد شمس امکان پذیر است در ادامه همراه باشید تا در مورد نورد انواع میلگرد صحبت کنیم نورد میلگرد را می توانیم به عنوان اولین مرحله از مراحل تولید میلگرد معرفی کنیم. به طور خلاصه فرآیند تولید میلگرد در طی این مراحل انجام می شود:

  1. تولید شمش فولادی
  2. نورد گرم
  3. پیش گرم کردن
  4. نورد اولیه
  5. انتقال میلگرد
  6. نورد نهایی
  7. اسید شویی میلگرد
  8. نورد سرد
  9. فرآیند حرارتی
  10. اسکین پاس یا نورد پوسته ای


فرآیند نورد تاثیر زیادی در مقاومت و کیفیت میلگرد دارد. همانطور که گفته شد این فرآیند بر نوع کاربرد میلگرد نیز موثر است. علاوه بر این موارد نورد، قیمت میلگرد را هم تحت تاثیر قرار می دهد.


چگونگی تولید میلگرد به روش نورد

تولید میلگرد به روش نورد به شکل محسوسی کیفیت محصول نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد. میلگردهایی که با این روش تولید می شوند از نظر کنترل کیفی دقت بیشتری دارند. در فرآیند نورد میلگرد ابتدا شمش ها را وارد کوره می کنند و با دمای ۱۱۰۰ درجه حرارت می دهند. در صورتی که روش تولید میلگردها از نوع نورد گرم باشد، شمش ها در هنگام نورد همواره در معرض حرارت قرار دارند و به راحتی فرم می گیرند. پس از فرم گرفتن میلگردها، مرحله آج زنی انجام می شود. سپس میلگردها را در اندازه های استاندارد برش می دهند و بسته بندی می کنند

نورد سرد

شیوه دیگر تولید میلگرد نورد سرد است که از گذشته تاکنون مورد استفاده بوده است. بازدهی بالا از جمله مزیت هایی است که این روش به همراه دارد. در روش نورد سرد میلگردها سختی زیادی دارند، ولی انعطاف پذیری آن ها کمتر است. همچنین در این روش دمای فولاد نسبت به دمای انجماد کمتر بوده و میلگرد تولید شده فاقد نقطه تسلیم است. میلگردهای تولید شده به روش نورد سرد از نظر مشخصات ظاهری و فیزیکی مزیت های بسیاری دارند.

فرآیند نورد چه کاربردی در ساخت میلگرد


فرآیند نورد چه کاربردی در ساخت میلگرد دارد؟

در صنعت فولاد از فرآیند نورد برای تولید میلگرد استفاده می شود. اما این فرآیند چه کاربردی در تولید میلگردهای فولادی دارد؟

فرم دهی، پرداخت و کاهش ضخامت

همانطور که گفته شد نورد میلگرد می تواند به دو روش گرم و سرد صورت بگیرد. فرم دهی، پرداخت و کاهش ضخامت فلز از جمله فرایندهایی است که به وسیله دستگاه های نورد انجام می‌ شود. از این دستگاه ها برای تولید قطعاتی چون نبشی، تیر آهن، ناودانی و میلگردهای ساده و آجدار استفاده می شود. این محصولات فولادی را می توانیم در بازار آهن آلات با مشخصات مختلف مشاهده کنیم. نورد یکی از شیوه هایی است که در تولید این فرآورده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات

چگونگی تولید میلگرد و دیگر قطعات فولادی به تجهیزات مورد استفاده در نورد بستگی دارد. در فرآیند نورد محصول نهایی اغلب به صورت میلگرد یا ورق است. نورد میلگرد را می توانیم یک روش مناسب برای تولید میلگرد در حجم بالا و مدت زمان کوتاه معرفی کنیم.

بیشتر بدانید : نگاهی به تولید میلگرد ساده

3/5 - (1 امتیاز)
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها