میلگرد چیست و کاربرد میلگرد در صنعت

کاربرد میلگرد

کاربرد میلگرد

یکی از مهمترین محصولاتی که در ساخت انواع سازه ها به کار گرفته می شود میلگرد است. میلگرد سبب ایمنی ، قدرت و مقاومت بیشتر سازه ها می شود از این رو جز جدایی ناپذیر تمامی ساختمان ها پل ها، و سازه های عمرانی می باشد.

با به کار گرفتن میلگرد دیگر خطر ریزش سازه خرابی در اثر زلزله و طوفان و… به شدت پایین می اید.

بسیاری از کشور ها در صدد تولید میلگردهایی با مقاومت و استحکام متنوع هستند چون به این اگاهی رسیده اند که میلگرد تاثیر بسیاری در شکل گیر یک فعالیت عمرانی خواهد داشت.

امروزه انواع مختلفی از میلگرد ها تولید می شوند که هرکدام کاربرد و ویژگی ها خاص خود را دارند.

تولید میلگرد چگونه است؟

میلگردها انواع مختلفی دارند.شاید خیلی از افراد فکر کنند که هر نوع میلگردی با یک روش خاص تولید می گردد اما اینگونه نیست در واقع میلگرد ابتدا تولید می گردد و سبب با افزودن چیزهای دیگر به آن کاربرد و نوع آن را تغییر می دهند.

در کل تولید یک میلگرد با استفاده از نورد گرم انجام می شود. نورد از گذشته تا به امروز یکی از بهترین روش های تولید مقاطع فولادی به حساب می آید. تولید میلگرد دارای مراحلی می باشد که بایستی حتما اعمال شوند.

مطالعه بیشتر : میلگرد آلیاژی

مراحل تولید میلگرد را می توان به موارد زیر دسته بندی نمود

نورد شمش

خنک سازی

بندیل بندی

برشکاری

پیش گرم سازی مواد اولیه

میلگردی که بعد از این مراحل بدست می آید در واقع میلگردی ساده می باشد. برای اینکه میلگرد غیر ساده یا همان آجدار ساخته شود باید با به کار گیری دستگاه های خاص و کاربردی این میلگرد را ساخت.

میلگردهای آجدار و میلگرد های ساده در بسیاری از فعالیت هایی مثل اتومبیل سازی، ساختمان سازی و…به کار گرفته می شوند.

کاربرد میلگرد

میلگرد و انواع آن

میلگرد در کل دارای دو گروه اصلی ساده و آجدار است. اما همین دو گروه دارای زیر مجموعه های بسیاری هستند. این تنوع بالا سبب شده تا از میلگردها در بسیاری از صنایع استفاده می شوند. در ایران با توجه به تعداد بالای کارخانجات تولید مقاطع فولادی بسیاری از انواع میلگردها تولید می شوند و همین امر سبب شده تا در سالیان اخیر میزن صادرات میلگردهای ایرانی به کشورهای همسایه افزایش یابد و سبب رونق اقتصادی شود.

حال اگر بخواهیم تمامی میلگردها را براساس استاندارد تولید نام ببریم می توان آنها را به موارد زیر دسته بندی کرد

میلگرد ساده A1

میلگرد آجدار مارپیچ ( A2)

میلگرد آجدار جناقی (A3)

میلگرد آجدار مرکب (A4)

مسلبگرد ها علاوه بر تفاوت ها ظاهری از لحاظ ترکیبات و خواص فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر متفاوت هستند.هر میلگردی میزان مقاومت و سختی خاص خود را دارد مثلا میلگرد A1 نسبت به میلگرد A4 از سختی کمتری برخوردار است. دلیلش هم این است که میلگرد A4 در ساختار خود از میزان کربن بیشتری برخوردار است.

مطالعه بیشتر : میلگرد ساده

کاربرد های میلگرد چیست

میلگردها با توجه به تنوعی که دارند از لحاظ کاربردی نیز در بسیاری از صنایع به کارگرفته می شوند. در بالا نیز بیان شد که اصلی ترین کاربرد میلگرد به کارگیری در ساختمان سازی و سازه های عمرانی است اما حال میخوام کاربردهای دیگر ان را نیز برای شما بیان کنیم

از میلگرد ها در تولید الکترودها، سیم خاردار و خیلی چیزهای دیگر استفاده می شود. اما همانطور که میدانید میلگردها دارای انواع مختلفی ما هم قصد داریم تا به صورت تخصصی کاربرد هریک از میلگردها را بیان کنیم.

کاربرد میلگرد A1

در رابطه با این میلگرد می توان گفت که در بسیاری از ساخت و سازها مثل سیم بکسل و…به عنوان ماده اولیه به کار می رود. اما دلیل اینکه این میلگرد را بیشتر در چنین محصولاتی استفاده می کنند سختی پایین ان است.

کاربرد میلگرد A2

از این نوع میلگرد هم به عنوان پرکاربردترین میلگردها می توان نام برد. در بیشتر فعالیتهای عمرانی مثل ساختمان سازی این نوع میلگرد به کاربرده می شود.  دلیل کاربرد بیشتر این میلگرد در ساختمان سازی  اتصال محکم با بتن می باشد.

کاربرد میلگرد A3

این میلگرد به نسبت سایر میلگردها از سختی بالاتری برخوردار است. سختی بالا سبب می شود تا کاربرد ان در بیشتر صنایع افزایش یابد. صنایعی مثل ساختمان سازی و شهرسازی ، پل سازی و…. از جمله مهم ترین انهاست.

کاربرد میلگرد A4

 قوی ترین میلگرد از لحاظ سختی و مقاومت میلگرد A4 می باشد. در اکثر ساخت و ساز می توان ان را یافت.

راهنما برای شناسایی میلگرد اصلی و تقلبی

تمامی محصولا فولادی ضمانت سلامت انسانها هستند. وقت یکه میلگردی در ساختمان به کار می رود اگر تقلبی باشد جان چندین انسان را به خطر خواهد انداخت. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که می توان با آزمایش های مربوطه به ترکیب عناصر و خواص فیزیکی و شیمیایی که در یک میلگرد وجود دارد پی برد.

مطالعه بیشتر : میلگرد ترانس

کاربرد میلگرد

خرید از شرکت و کارخانه ای معتبر

اگر از شرکتی معتبر و با سابقه خرید کنید قطعا خیالتان راحت خواهد بود و انها سلامت محصولاتشان را به شما تضمین می کنند. نماد استاندارد و سایر علایم حک شده بر روی  میلگرد به اصل بودن کالا مربوط می شود.

مطالعه بیشتر : میلگرد Mo40

گواهینامه کالا

گواهینامه میلگرد شامل یک سری اطلاعات مثل آنالیز ترکیب شیمیایی و نتایج تست های مکانیکی می باشد.

قیمت میلگرد به چه عواملی وابسته است

 میلگردها هم مثل سایر محصولات تولیدی دارای نوسان قیمت هستند. کاربرد میلگرد نوع میلگرد ، آجدار بودن یا ساده بودن میلگرد ، کیفیت مواد اولیه به کار رفته شده و…. بر قیمت میلگرد مربوط هستند.

در مجموع برای محاسبه قیمت میلگرد موارد زیر را در نظر می گیرند

نرخ دلار

 وزن میلگرد

 برند یا شرکت تولید کننده

کیفیت

قیمت ماده اولیه

و….

5/5 - (1 امتیاز)
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها